Co to są kryształy Swarovskiego?
Co oznacza: Crystals from Swarovski lub Swarovski Elements?
Kiedy powstała firma Swarovskiego?
Od tamtego czasu firma Swarovski wprowadzała kolejne nowatorskie rozwiązania, stając się wiodącym producentem najwyższej jakości kryształów, które znalazły swoje zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także w modzie, oświetleniu i architekturze.
Dzisiaj Swarovski to światowa marka. Firma zatrudnia 31 tys. pracowników w ponad 170 krajach. W 1995 roku otwarte zostało słynne muzeum Kristallwelten z niesamowitą kolekcją imponujących rzeźb, które w całej okazałości pokazuje wyjątkowe możliwości kryształowego świata Swarovskiego.
Jak rozpoznać oryginalną biżuterię z kryształami Swarovskiego?
Biżuteria z kryształami Swarovskiego to wyroby, w których wykorzystano najwyższej jakości kryształy austriackiej marki Swarovski. Do oryginalnej biżuterii dołączony jest Certyfikat Autentyczności oraz pieczęć Swarovski Seal. To najnowsze zabezpieczenie firmy Swarovski z unikatowym identyfikatorem, który można zawsze sprawdzić na stronie Swarovskiego.
Zobacz więcej: Oryginalność kryształów: jak sprawdzić, Firmowe kryształy Swarovski: jak rozpoznać.
Historia kryształów Swarovski
Przedstawiamy niektóre daty z pełnej blasku historii najbardziej znanego producenta kryształów na świecie.
1862 Daniel Swarovski przychodzi na świat
1892 Swarovski patentuje maszynę do szlifowania kryształów
1895 Powstaje firma Swarovskiego
1913 Pierwsze kryształy Swarovskiego
1919 Tyrolit – narzędzia dla przemysłu
1931 Kryształowe taśmy
1932 Swarovski debiutuje na wielkim ekranie
Kryształy austriackiej firmy po raz pierwszy ukazują się w filmie „Blond Venus” z 1932 roku. Legenda kina, Marlena Dietrich, pojawia się na wielkim ekranie w efektownej biżuterii i strojach zdobionych kamieniami Swarovskiego.
1953 „Najlepszym przyjacielem dziewczyny są… kryształy”
Marilyn Monroe w filmie „Mężczyźni wolą blondynki” śpiewa znane słowa: „Najlepszym przyjacielem dziewczyny są diamenty”. W rzeczywistości jednak przy tej piosence, a także przez cały film, aktorka olśniewa niezwykłą biżuterią i kreacjami właśnie z kryształami Swarovskiego. W 1962 roku Marilyn Monroe zaśpiewa słynne „Happy Birthday, Mr. President”, ubrana w suknię wykonaną z 2500 kryształów tyrolskiej marki. Strój zaprojektowany przez Jeana Louisa zostanie w 1999 roku wylicytowany za ponad 1,26 miliona dolarów.
1956 Aurora Borealis
1975 Hot Fix do naklejania kryształów
1983 Pierwszy butik
1989 Logo z łabędziem
1993 Crystal Mesh
1995 Muzeum Kristallwelten
1995 Nadja Swarovski zaczyna nową epokę
2003 Crystal Fabric
2004 Szlif Xilion
2007 Diamenty dla Giorgio Armani
2016 Swarovski dla Arande tworzy nowe kryształy Aurora Borealis
Z okazji 60. rocznicy oszałamiającego efektu AB firma Swarovski po raz pierwszy tworzy specjalnie dla marki Arande duże kryształy – olśniewające okazałe migdały – w kolorze Aurora Borealis, a także Comet i Vitrail Light. Zobacz: Kolekcje Specjalne
2017 Swarovski rozbudowuje się w Polsce
Firma otwiera w Gdańsku globalne centrum usług. Ośrodek zatrudniać ma docelowo 300 osób. Zapewnią kompleksową obsługę oddziałom firmy na całym świecie. W oficjalnym otwarciu uczestniczył Mathias Margreiter, członek zarządu, szef controllingu i przedstawiciel linii Wilhelma Swarovskiego, najstarszego syna założyciela. Polską stolicę bursztynu łączy z austriacką marką nie tylko długoletnia tradycja jubilerska. Jak podkreślił Margreiter, przedsiębiorstwo i miasto powstały dzięki pasji handlowej ich ojców założycieli i w każdej chwili gotowe są na to, co przyniesie przyszłość.
Firma Swarovski dzisiaj
Firma Swarovski skupia w tej chwili kilkanaście podmiotów, m.in. Swarovski AG, Tyrolit, D. Swarovski & Co, Swareflex, Swarovski Optik, a nawet linie lotnicze Tyrolean Jet. Udziały w firmie posiada około dwustu członków rodziny. Największym akcjonariuszem jest prawnuk założyciela, mający 17% udziałów Gernot Langes-Swarovski. Jego syn, Markus Langes-Swarovski, jest rzecznikiem zarządu i szefem działu biznesowego. W 2015 roku firma miała przychody ponad 3 mld euro i zatrudniała 31 tys. osób na całym świecie.
Czy kryształy Swarovskiego zawierają ołów?
Od wielu lat Swarovski zaangażowany jest w ochronę środowiska. Idea zrównoważonego rozwoju ważna jest na każdym etapie produkcji. W 2012 roku firma wprowadziła rewolucyjną formułę Advanced Crystal. Prace badawcze trwały 12 lat. Wreszcie zaprezentowano kryształy, które praktycznie nie zawierają ołowiu. Dopuszczalna norma nie przekracza 0,009%. W tej chwili wszystkie kryształy Swarovskiego wytwarzane są zgodnie z tą technologią. Mimo upływu lat kryształowe imperium kieruje się słowami Daniela Swarovskiego, który powtarzał, że należy ciągle ulepszać to, co dobre.
Co zobaczyć dalej?
Sprawdź, jak wyglądają kryształy Swarovskiego w oryginalnej biżuterii Arande.
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim ze znajomymi. Po prostu kliknij pod tekstem np. ikonkę Facebooka. Im więcej osób przeczyta, tym częściej będziemy aktualizować i dodawać nowych informacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz, co Cię interesuje, w komentarzu pod tekstem. Dziękujemy za odwiedzenie naszych stron.
Spektakularny blask, precyzja wykonania, wyjątkowy szlif, przejrzystość i czystość kryształów sprawiają, że kryształy austriackiej ekskluzywnej marki stały się na całym świecie synonimem luksusu i najwyższej jakości. Historia firmy Swarovski to ponad 120 lat innowacji, dbałości o każdy detal i dążenia do doskonałości.
W 1895 roku Daniel Swarovski zakłada firmę w cichej górskiej miejscowości Wattens w austriackim Tyrolu. Przejmuje budynek starej porzuconej fabryki. To tu powstaną pierwsze kryształy pod marką, która już wkrótce zachwyci świat mody i oczaruje serca kobiet.
Założyciel kryształowej potęgi urodził się niemal w samym środku regionu, który już wtedy słynął z produkcji znakomitego szkła bohemskiego. Swarovski przyszedł na świat 24 października 1862 roku w Georgenthal w Cesarstwie Austriackim, w pobliżu Jablonca nad Nysą – centrum najlepszych bohemskich hut szkła kryształowego. Zaledwie 30 kilometrów od Szklarskiej Poręby, gdzie działała wtedy huta Josephine, zdobywająca nagrody w Paryżu i Wiedniu za arcydzieła ze szkła filigranowego i szklanych dekoracji w stylu millefiori.
Dzisiaj Georgenthal to Jiřetín pod Bukovou w Czechach – mimo upływu lat niezwykle spokojna, położona na zboczach Gór Izerskich mała wioska, gdzie można zobaczyć skromną tablicę pamiątkową ku czci słynnego rodaka, a dyrektor pobliskiej fabryki zabawek z przyjemnością pokaże miejsce, gdzie jeszcze nie tak dawno stał drewniany domek Swarovskich.
Rodzina przyszłego wizjonera żyła biednie. Ojciec, jak wiele rzemieślników w Bohemii, obrabiał szkło w domowym warsztacie. Tu właśnie pierwsze szlify zdobywał w zawodzie Daniel, najstarsze dziecko i jedyny syn Franza Antona i Helene. Wykonywali ręcznie kryształy, osadzali na miedzianych szpilkach, a następnie wysyłali na prawach wyłączności firmie Gebrüder Feix, która ozdabiała nimi grzebienie i broszki.
Swarovski wcześnie ujawnił nowatorskie zdolności. Zaczął eksperymentować z galwanizacją m.in. powlekaniem szkła warstwą metalu. Opracował przy okazji łączenie kryształów ze szpilkami w nowy sposób, na tyle ulepszony, że w 1880 roku ojciec wysłał 18-letniego Daniela, żeby pokazał nową metodę kontrahentom w Paryżu – centrum światowej mody. I chociaż klienci nie skąpili pochwał, z pomysłu jednak zrezygnowali, to w czasie podróży młody wynalazca uświadomił sobie dwie rzeczy.
Po pierwsze, zobaczył we Francji, jak piękne rzeczy mogą powstać z tych samych kryształowych elementów, które wraz z ojcem w pocie czoła obrabiali w warsztacie. Po drugie, zdał sobie sprawę, że ręczne szlifowanie należy do starej epoki i jak ważne jest, żeby cały proces zmechanizować i usprawnić. Po powrocie do Bohemii zaczął pracować nad stworzeniem maszyny do szlifowania. Właśnie miała nastąpić kryształowa rewolucja, która podbije nie tylko Paryż, ale i cały świat.
Tak zaczęła się droga Swarovskiego przez innowacje do perfekcji.
Bibliografia:
- Swarovskigroup.com
- Wolfgang Fürweger, Die Swarovskis. Das Porträt einer schillernden Dynastie, Wirtschaftsverlag Ueberreuter, 2009
- Vivienne Becker, Nadja Swarovski, inni Swarovski: Celebrating a History of Collaborations in Fashion, Jewelry, Performance, and Design, Rizzoli, 2015
- Vivienne Becker, Swarovski: The Magic of Crystal, Harry N. Abrams Inc. 1995
- Markus Langes-Swarovski, Daniel Swarovski, Thames & Hudson Ltd, 2005
- Victoria Swarovski Instagram